لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

سرفصل محتوا

    • لینک نوفالو
    • نوفالو

  • کد نوفالو (nofollow) چیه؟
  • ۴ دلیل به کار گیری کد نوفالو (nofollow):
  • لینک سازی واسه سایت

لینک نوفالو

واسه درک بهتر کد نوفالو (nofollow) باید چگونگی تعیین اعتبار یه صفحه به وسیله موتورهای جستجو رو بهتر بشناسیم. اگه شما سایتی دارین که صفحه اصلی اون به ۱۰ صفحه داخلی از سایت شما و ۵ صفحه از سایتای دیگه لینک داده، شما همه با هم ۱۵ لینک خروجی دارین. وقتی که سایت دیگری به صفحه اصلی شما لینک دهد به اون لینک ورودی می بگیم. اگه فرض کنیم که شما ۳۰ لینک ورودی به صفحه اصلی خود دارین در کل ۴۵ لینک در مورد صفحه اصلی شمان، موتورهای جستجو زمان بررسی صفحه اصلی شما تموم این ۴۵ لینک رو بررسی کرده و با در نظر گرفتن اعتبار این صفحات (پیج رنک و عوامل سئو) پیج رنک شما رو محاسبه می کنن. همین شرایط واسه سایتای در مورد شما هست و یه رابطه دوطرفه رو تشکیل میده مگه اینکه شما با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) راه ارتباطی رو بسته کنین.

کد نوفالو (nofollow) چیه؟

نوفالو (nofollow) یه کد به شکل “rel=”nofollow  است که در کد لینکای سایت شما قرار میگیره. کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو نشون میده که نباید به دنبال این لینک برن. در واقع شما با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو خبر می دین که این لینک نباید در محاسبه پیج رنک شما وارد شه ولی با این کار بازم اجازه ایندکس این صفحات رو به موتورهای جستجو می دین. البته لینک نوفالو از صفحات شما به سایتای دیگه در پیج رنک اونا هم بی تاثیر میشه.

<a href=www.example.com rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

۴ دلیل به کار گیری کد نوفالو (nofollow):

جلوگیری از اسپمرها: اگه صفحات شما به یه سایت اسپم لینک شده و یا در بخش نظرات سایت شما لینکای ناجور و اسپم قرار میدن با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) می تونین تاثیر اونا رو در پیج رنک خود از بین ببرین.

جلوگیری از تکراری شدن محتوا: اگه شما دو لینک متفاوت در صفحه خود به یه صفحه داخلی یا خارجی دارین که دارای anchor text (متن لینک شده) متفاوت هستن بهتره با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) یکی از اونا رو ندیده بگیرین.

بک لینکای پولی: اگه شما واقعا می خواید که گوگل رو تحت تاثیر خود بذارین بهتره واسه تبلیغات خود از لینکای نوفالو (nofollow) استفاده کنین! شما بهتره که از بک لینکای پولی خود واسه پیج رنک صرف نظر کنین، در واقع گوگل راه های زیادی واسه شناسایی لینکای خریداری شده و تنبیه شما داره که یکی از آنهاسیستم گزارش کاربراناست. لینکای پولی میتونن شامل بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات متنی باشن. پس در تبلیغات خود از لینک نوفالو (nofollow) استفاده کنین مگه اینکه قصد شما تنها بالابردن پیج رنک خود باشه.

بک لینک

جلوگیری از کاهش اعتبار شما: شما لینکای ورودی مناسبی رو از سایتهای دیگه دریافت میکنین ولی قسمت بزرگی از اعتبار بدست اومده رو به سایتهایی که به اونا لینک دادین میبخشین.

کد نوفالو (nofollow) در خیلی از انجمنا و وبلاگایی که امکان نظردهی به کاربران ارائه رو میدن استفاده میشه تا جاییکه خیلی از CMSا مانند وردپرس این توانایی رو در خود جای دادن.

لینک سازی واسه سایت

تلاش شما واسه رد و بدل کردن لینک با سایتهایی که از لینک نوفالو (nofollow) استفاده میکنن نتیجه ای بهمراه نداره و سئو سایت شما رو بهبود نمی بخشه. با این وجود اگه شما فرصتی واسه قرار دادن لینک خود در سایتی با کد نوفالو (nofollow) با بازدید و محبوبیت زیادی دارین این کار رو انجام بدین. بطور مثال قرار دادن لینک شما تو یه انجمن پربازدید و مربوط به کار شما اما با لینک نوفالو (nofollow) بازدید زیادی رو واسه شما بهمراه داره که ارزش اون کمتر از یه لینک ورودی مناسب نیس.

بعضی وقتا بهتره که چند کد نوفالو (nofollow) در صفحات شما موجود باشه تا گوگل قبول کنه که لینکای سایت شما طبیعی هستن. واسه بررسی نوفالو (nofollow) بودن لینکا تو یه سایت می تونین در سورس کد اونا کلمه nofollow رو جستجو کنین واسه این کار در فایرفاکس از Ctrl+U و در گوگل کروم با راست کلیک کردن روس صفحه و انتخاب گزینه view page source می تونین به سوررس کد دسترسی یابید.

جستجوی کد نوفالو در سورس کد

راه ساده تر واسه کشف لینکای نوفالو (nofollow) تو یه سایت به کار گیری افزونه های اختصاصی اون در مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کرومه. واسه این کار کافیه در قسمت جستجوی افزونه های این دو مرورگر عبارت nofollow رو وارد کرده و افزونه مربوط به اونو دانلود و نصب کنین.

 توجه: به کار گیری Dofollow به عنوان یه کد کارایی خاصی نداره و تنها نشون دهنده نوفالو نبودن لینکه.

منبع: وب سیما