عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر استراتژی مدیریت هزینه بر عملکرد مالی بلند مدت شرکت انتقال گاز ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

­ استقراض بدهی (وام) و عملکرد مالی شرکت­ها

سود هر سهم از مهمترین شاخصهایی می باشد که با آن عملکرد مدیریت شرکت را می سنجند. معمولا خبر مربوط به افزایش سود هر سهم شرکت مانند خبرهای بسیار خوب می باشد. اما گاهی مدیریت شرکت وسوسه می گردد تا با اتخاذ بعضی از روشها (مثلا گرفتن وام) سود هر سهم را بالا ببرد. اگر نرخ بازدهی دارایی­های شرکت پس از کسر مالیات، از نرخ بهره پس از کسر مالیات بیشتر باشد، می­توان با گرفتن وام نرخ بازده حقوق صاحبان سهام شرکت را بالا برد. معمولا افزایش نرخ بازده حقوق صاحبان سهام شرکت به معنای افزایش سود هر سهم می باشد. اما این کار نمی­تواند بر ثروت سهامداران بیافزاید. فرض کنید شرکتی با انتشار تعدادی اوراق قرضه و بهره گیری از وجه آن تعدادی از سهام خود را بازخرید کند. این اقدام باعث تغییر اندازه داراییها و سود عملیاتی شرکت نمی­گردد. اکنون این پرسش مطرح می­گردد که آیا وضع مالی سهامداران عادی شرکت بهتر خواهد گردید(پارساییان، 1373).

افزایش وام باعث می­گردد که درصد بیشتری از سود عملیاتی شرکت به صاحبان اوراق قرضه برسد و درصد کمتری از این مبلغ نصیب سهامداران گردد، اما کل مبلغی که به این دو گروه تعلق می گیرد تغییر نخواهد نمود. سهامداران از بابت هر ریال پولی که در آن شرکت سرمایه گذاری کرده اند پول بیشتری خواهند گرفت اما ریسک بیشتری را هم می پذیرند. زیرا شرکت از نظر داراییها و سود عملیاتی، اولویت اول یا حق تقدم را به بستانکاران می دهد. پس سهامداران نسبت به هر ریال پولی که از بابت خرید سهام در آن شرکت سرمایه گذاری کرده اند ریسک بیشتری را می پذیرند. از سوی دیگر خریداران اوراق قرضه در برابر هر ریال پولی که از بابت خرید آن اوراق در شرکت سرمایه گذاری کرده اند بازده کمتری دریافت می کنند، زیرا ریسک کمتری را می پذیرند. پس شرکت با سهامداران و دارندگان اوراق قرضه معامله عادلانه ای انجام داده می باشد.به سهامداران در برابر ریسک بیشتر، بازده بیشتر و به خریداران قرضه پیش روی ریسک کمتر، بازده کمتری می پردازد(پارساییان، 1373).

آن دسته از مدیرانی که می کوشند از راه گرفتن وام اندازه سود هر سهم[1](EPS) را بالا ببرند در واقع می خواهند سهامداران را گول بزنند. شاید بتوانند برای چند روزی بعضی از آنها را فریب دهند، اما واقعیت این می باشد که سهامداران متوجه ریسک بیشتر شرکت می گردند و بعد از مدتی دیگر حاضر نخواهند بود بهای بالایی برای سهام عادی پر ریسک شرکت بپردازند(پارساییان، 1373).

2-6-1-2-­ تامین مالی و عملکرد مالی شرکت­ها

مدیریت مالی، در واقع تصمیم­گیری و انتخاب راه­کارهای تهیه در خصوص سرمایه­گذاری وجوه در دارایی­ها کسب بهترین ترکیب مالی به مقصود افزایش ارزش کلی شرکت می باشد. تامین مالی در واحدهای اقتصادی به طرق مختلف و با بهره­گیری از منابع متعدد صورت می­گیرد درخصوص انتخاب بهترین گزینه تامین مالی، عوامل متعددی موثر می­باشند. یکی از مهم­ترین این عوامل هزینه یا مخارج تامین مالی می باشد که در ادبیات مالی از آن تحت عنوان هزینه سرمایه[2] یاد می­گردد(نصیرپور، 1379، ص12). هزینه سرمایه بهای بهره گیری از سرمایه پولی و مالی در یک زمان معین می­باشد(جلالی، 1385، 12).

لازم به تبیین می باشد که واژه سرمایه در ترکیب هزینه سرمایه مفهومی گسترده­تر ازمفهوم سرمایه در حسابداری دارد. و صرفاً در برگیرنده حقوق صاحبان سهام نبوده بلکه کلیه وجوه و مخارج بلندمدت مورد بهره گیری اعم از اینکه تحت تملک صاحبان واحد اقتصادی می­باشد و غیر آن را نیز در بر می­گیرد. مفهوم سرمایه از این دیدگاه در برگیرنده دو جزء حقوق صاحبان سهام و بدهی­های بلندمدت می­باشد(نصیرپور، 1379، 12).

[1] . Earning Per Share

[2] . Cost of Capital

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

هر پژوهش با مسئله­ای شروع می­گردد و با تشریح مسئله یا مشکل، اهداف پژوهش در جهت حل آن مسائل پایه­گذاری می­گردد پس، پژوهش حاضر در جهت برآوردن اهداف زیر می­باشد­.

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

  1. کمک به بهبود تصمیم گیری بهره گیری کنندگان صورت های مالی
  2. بهبود روش­های مدیریت هزینه جهت افزایش بازدهی شرکت­ انتقال گاز ایران
  3. تعیین تاثیر مدیریت هزینه بر عملکرد مالی شرکت انتقال گاز ایران
  4. تعیین تاثیر مدیریت هزینه بر بازده بلند مدت دارایی ها

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تاثیر استراتژی مدیریت هزینه بر عملکرد مالی بلند مدت شرکت انتقال گاز ایران  با فرمت ورد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید