7 دردی که نباید چشم پوشی شوند

به پیامایی که بدنتون به شما میده توجه کنین. دردهای مکرری که مدت هاست با اونا زندگی می کنین و کنار اومدید، ممکنه علامت یه مریضی جدی باشن.

خیلی وقتا سردرد فقط یه سردرده و سوزش سر دل چیزی جز برگشت اسید معده به مری در نتیجه پرخوری نیس. اما فکر می کنین همیشه موضوع به این سادگی باشه.

 

دردها، پیامای بدن به ما هستن که می گن یه جایی از کار می لنگد و مشکلی در بدن هست. خیلی از دردها هستن که همه آدما به اونا گرفتار می شن، مانند دل درد در اثر خوردن یه غذای خاص، کمردرد در نتیجه بلند کردن جسمی سنگین، سردرد در نتیجه داشتن روزی پر مشغله و یا خیلی دردهای دیگه.

درد آپاندیس معمولا از مرکز معده شروع شده و یواش یواش به سمت راست و پایین شکم میره. اگه آپاندیس پاره شه، وضعیت خیلی خطرناک هستش. پس اگر شما اینجور دردی رو احساس کردین، خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین

اینجا می خوایم بعضی از شایع ترین این دردها رو با هم بررسی کنیم.

 

1- درد قفسه سینه

می تونه علامت حمله قلبی باشه.

تفریبا 30 درصد از افراد گرفتار به حملات قلبی، هیچوقت دچار درد و فشار قفسه سینه نمی شن. درد بین قفسه سینه و پشت جناغ در خانوما بسیار شایعه. دردی همراه با درد فک، تنگی نفس و هم احساس تهوع. اگه شما هم این علائم رو داشتین، و یا فقط دو مورد از این علائم رو به همراه هم تجربه کردین لازمه هرچه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنین.

 

درد قفسه سینه به وجود اومده توسط حمله قلبی معمولا دردی فشاری و حمله ایه. اگه شما سابقه حملات قلبی رو دارین و حالا هم در وضعیت اورژانسی هستین، در صورت روبرو شدن با این علامت بهتره از جای خود تکون نخورین و با اورژانس تماس بگیرین.

 

2- سردرد شدید

می تونه علامت آنوریسم مغزی باشه.

اگه خیلی خوش شانس باشین قضیه به میگرن خلاصه می شه. اما اگه مریضی شما با بقیه علامتای میگرن مثل تاری دید و … همراه نباشه، یکدفعه ای و شدید و حمله ای باشه، میشه اون رو علامت آنوریسم مغزی دونست.

هرچند این مریضی خیلی شایع نیس، اما به اندازه ای خطرناکه که در نوع شدید میتونه در عرض تنها چند دقیقه، کل سیستم مغزی رو از کار بندازه.

 

3- درد دندون نبض دار

می تونه علامت آسیب به عصب دندانی سالم باشه.

خیلی از افراد، دندون درد به همراه ضربان دندون رو تجربه کردن. خیلی وقتا این آسیب می تونه در اثر خرابی دندون و آسیب به عصب دندانی باشه. اما فشار دادن تکراری و طولانی دندانا ( دندون قروچه) هم می تونه منتهی به آسیب و التهاب عصب دندون شه، حتی در مواردی که مینای دندون هیچ آسیبی ندیده و به طور کامل سالمه.

 

بعضی وقتا هم پرکردن و یا جراحی یه دندون می تونه به عصب دندون بغل دستی آسیب بزنه. پس در صورت روبرو شدن با این آسیب، حتما به دندون دکتر خود مراجعه کنین.

 

4- احساس درد و نفخ در شکم

می تونه علامت سرطان تخمدان باشه.

درزمان ماه گذشته، شما همیشه احساس نفخ و تجمع گاز در شکم رو داشته ید. با خوردن تیکه ای نون به طور کامل سیر میشین. در حالی که قبلا این جوری نبودین و اشتهای خوبی داشتین.

اگه این علامتا واسه شما جدید هستن، دلیلای زیادی وجود داره، اما بدترین حالت واسه شما سرطان تخمدان هستش.

 

طبق اطلاعات سازمان سرطانای زنان، از علامتای اولیه سرطان تخمدان میشه به نفخ، درد شکم و لگن، و کاهش اشتها اشاره کرد.

اگر این علائم واسه بیشتر از یک تا دو هفته در شما هست، حتما مراتب رو به دکتر متخصص زنان اطلاع بدید.

 

5- درد شدید معده که به سمت راست و پایین شکم می زنه

می تونه علامت آپاندیسیت (التهاب و عفونت آپاندیس) باشه.

این درد معمولا از مرکز معده شروع شده و یواش یواش به سمت راست مایل می شه. اگه آپاندیس پاره شه، وضعیت خیلی خطرناک هستش. در این صورته که سیل بزرگی از باکتریا به گردش خون شما وارد شده و عفونت کل بدن رو فرا میگیره.

پس اگر شما دردی رو در ناحیه راست و پایین شکم احساس کردین، خیلی سریع به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنین.

 

بد نیس بدونین از شروع علائم درد شکمی در ناحیه مرکزی معده تا گسترش اون به ناحیه راست و پایین شکم، معمولا چیزی حدود 24 ساعت زمان میبره. پس شما خیلی راحت میتونین علائم رو تشخیص بدید.

 

یه آزمایش دیگه واسه تشخیص سریع تر دلیل این درد شکمی اون هستش که ماهیچه های دور و بر آپاندیس رو به کار بگیرین. واسه این کار کافیه زانوهای خود رو تا کرده و به سر خود نزدیک کنین. اگه با انجام این حرکت، احساس درد شدید کردین، خطر آپاندیسیت واسه شما وجود داره.

 

6- درد کمر به همراه تب

می تونه علامت عفونت کلیوی باشه.

تصور نکنین تغییر دمای بدن شما، تهوع و احساس درد در ناحیه شکم و کمر فقط می تونه نشونه یه مریضی گوارشی مثل مریضی معده باشه. این علائم هم اینکه می تونن وقتی به سراغ شما بیان که باکتریایی که در سیستم کلیوی تصفیه نشده ان وارد گردش خون شده و مخصوصا در کلیه ها متمرکز شن. وضعیتی که منتهی به عفونت شدید کلیوی می شه.

 

یکی از علامتای عفونت کلیه، احساس درد در زمان دفع ادراره. اما خیلی از افراد اون رو به کلی ندیده می گیرن.

بد نیس بدونین عفونت مجاری ادراری در خانوما شایع تر از آقایانه و بدیش اینه به وسیله خانوما بیشتر بهش اهمیت داده نمیشه.

 

7- درد قاعدگی که با مصرف دارو بهتر نمی شه.

می تونه علامت اندومتریوز باشه.

درد قاعدگی از مشکلات شایعیه که خیلی از خانوما با اون مواجه می شن. اما اگه داروهای مسکن خوراکی که همیشه به کمکتون می اومدن دیگه کارساز نیستن، ممکنه پای یه مریضی مهم تر مانند اندومتریوز در بین باشه. مریضی که در اون بافت رحمی، در خارج از رحم رشد می کنه. اندومتریوز باعث ایجاد مشکلات بسیاری در باروری می شه.

 

واقعا 40 تا 60 درصد خانمایی که دردهای شدید و مقاوم به درمان قاعدگی رو تجربه می کنن، ممکنه به این مریضی گرفتار باشن.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • 5 دردی که نباید ندیده بگیرین !!
  • هفت دردی که نباید ندیده بگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *