7 دردی که هرگز نباید نادیده گرفت!

دردهایی که یهویی و همراه با تب رخ میدن نباید مانند دردهای معمولیِ بدون علامت ندیده گرفته شن. اگه دردهای زیر رو تجربه می کنین بدون این دست اون دست کردن با یه متخصص مشورت کنین :

1. سردرد شدید و یهویی

این نوع سردرد می تونه نتیجه آنوریسم یا تورم در بخشی از یه شریان باشه.

سردردهای دیگه معمولا با یه قرص مسکن معمولی رفع می شن اما سردردهای شدید با خوردن مسکن هم رفع نمی شن. به بیمارستان نرید. با ۱۱۵ تماس بگیرین چون این سردرد می تونه یه آنوریسم پاره شده باشه که به سرعت به مغز آسیب میرسونه.

فرق این نوع سردرد با میگرن اینه که میگرن با حساسیت به نور، حساسیت به صدا و تهوع همراه س و کم کم ظاهر می شه نه یهویی.

در بیمارستان گروه پزشکی سی تی اسکن انجام میدن و اگه خون ریزی در مغز مشاهده شه، باید سریع تحت عمل جراحی قرار بگیرین تا خون ریزی متوقف شه.

هیچوقت آسپرین نخورین، چون با مصرف این دارو ممکنه خون ریزی در مغز زیاد شه.

2. درد شدید و یهویی بین دو تیغه شونه ها

این درد می تونه نشونه ای از آرتریت یا حمله قلبی باشه، و با تهوع، درد فک و تنگی نفس همراه س. این درد عضلانی نیس چون یهویی اتفاق می افته، در حالی که درد عضلانی کنده. با ۱۱۵ تماس بگیرین، اونا بدون این دست اون دست کردن تریاژ خواهندکرد.

3. درد همراه با تب در وسط کمر

این نوع درد می تونه نشونه عفونت کلیه باشه و معمولا وقتی که باکتری در دستگاه ادراری به کلیه می رسه و باعث عفونت می شه، در زنان اتفاق می افته. یکی از اولین نشونه های عفونت کلیه احساس درد موقع ادرار کردنه. اگه با دکتر مشورت نکنین و آنتی بیوتیک مصرف نکنین، باکتری همیشه به کلیه آسیب می زنه.

4. دردی که به طرف پایینِ سمت راست بدن حرکت می کنه

معمولا دلیل این نوع درد آپاندیسیته. درد در قسمت میانی شکم شروع می شه و به سمت پایین و راست حرکت می کنه. اگه جراحی به موقع انجام نشه و آپاندیس بترکه، کل بدن تون از راه روده بزرگ به باکتری آغشته می شه.

5. دردهای شدید قاعدگی که با دارو رفع نمی شن

آستر رحم می تونه خارج از رحم رشد کنه. این شرایط می تونه روی باروری تاثیر بزاره. نام این پدیده اندومتریوزه. گرفتگیای شدید قاعدگی می تونن نشونه ای از این مشکل باشن. با دکترتان مشورت کنین، اگه درد بعد از خوردن داروی تجویز شده رفع نشد، ممکنه لازم باشه واسه خارج کردن بافت خارج از رحم، جراحی کنین.

6. دندون دردی که اجازه نمی ده بخوابین

به هم فشردن دندانا یا دندون قروچه عصب دندون ها رو ملتهب می کنه و دندانا رو خراب می کنه. حتی ممکنه دندون تون به طور کامل تا ریشه ترک بخوره. بیشتر استرس باعث بروز این شرایط می شه. واسه جلوگیری از دندون قروچه، شبا محافظ دندون در دهن تون بذارین. اگه عفونت دندون در حال پیشرفت باشه شاید واسه نابود کردن باکتریای موندگار باید عصب کشی کنین.

7. درد در پشت همراه با مورمور شدن انگشتان پا

این درد می تونه به وجود اومده به وسیله لغزش دیسک باشه. بلندکردن اجسام سنگین دلیل بروز این مشکل در ستون فقرات می شه. اگه با به کار گیری پدهای گرم کننده مشکل رفع نمی شه، عصب نخاعی به دلیل لغزش دیسک تحت فشار قرار گرفته. واسه جلوگیری از آسیب دائمی در عصب نخاعی، خیلی سریع با یه متخصص مشورت کنین.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *