7 درمان خانگی پیسی یا ویتیلیگو | بهبود بیماری پیسی | رفع لکه های پیسی

: پیسی  یا ویتیلیگو (Vitiligo) یه مشکل تولید رنگدونه است که در اون ملانوسیتا (سلولهایی که رنگدونه تولید می کنن) در قسمتهایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شدن. در نتیجه لکه های سفید پوست درنواحی جور واجور بدن ظاهر می شن. مویی که در نواحی گرفتار به پیسی رشد می کنه معمولاً سفید می شه.

علّت مریضی پیسی شناخته نشده، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کردن. یه تئوری اینه که افراد پادتنهایی (آنتی بادی هایی) تولید می کنن که ملانوسیتای بدن خودشون رو تخریب می کنه. تئوری دیگه اینه که ملانوسیتها خود به خود تخریب می شن. درآخر بعضی افراد گزارش کردن که یه اتفاق تک مثل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز پیسی شده ولی مورد گذشته از نظر علمی ثابت نشده.

حالا خوبیش اینه مریضی پیسی یا ویتیلیگو یکی از اون مشکلات پوستیه که به آسونی به وسیله داروهای خونگی قابل درمانه. در این نوشته موثرترین درمانای خونگی رو واسه این مشکل می بینین. استفاده دائمی از این درمانای خونگی پنهون شدن کامل این لکه های سفید مریضی پیسی رو در طول مدت کوتاهی تضمین می کنه.

۱. زردچوبه

زردچوبه یه عامل جوون کننده عالی واسه پوسته و می تونه به طور موثری پیسی رو درمان کنه. زردچوبه هم اینکه شامل خواص ضدباکتریه که کمک تون می کنن از شر باکتری ایجادکننده عفونت خلاص شید. علاوه بر این خاصیت گندزدایی قوی زردچوبه می تونه دلیل بهبود سریع پوست آسیب دیده شه.

کمی پودر زردچوبه و چند قطره روغن خردل رو با هم ترکیب کنین و یه خمیر جفت و جور کنین. این خمیر رو روی لکه های سفید یه بار صبح و یه بار عصر به طور روزانه مصرف کنین. راه دیگه اینه که چند برگ چریش رو له کنین، اون رو با کمی پودر زردچوبه و آب ترکیب کنین و خمیر رو روی لکه های سفید به صورت روزانه (روزی دو بار واسه این که سریع به نتیجه برسین) مصرف کنین. این درمان خونگی خاص رو دائم استفاده کنین تا وقتی که لکه های سفید پنهون شن.

۲. سرکه سیب

مریضی پیسی یا همون ویتیلیگو بعضی وقتا در اثر عفونتای باکتریایی یا قارچی ایجاد می شه که می تونن پوست رو بخورند و مانع از این شن که ملانین کافی تولید شه و جانشین سلولای مرده پوستی شه. در این جور موارد، به کار گیری سرکه سیب رقیق شده (شامل خواص اسیدیه که مانع رشد باکتری می شن) روی لکه های سفید می تونه به ریشه کن کردن عفونت و کاهش لکه های پوستی کمک کنه.

آب و سرکه سیب رو به نسبت دو به یه ترکیب کنین و این ترکیب رو طی فواصل وقتی منظم در طول روز روی لکه های سفیدتان بمالید. شمام اینکه می تونین این محلول رو واسه شستشوی پوست آسیب دیده استفاده کنین. روش دیگه اینه که می تونین چند قطره سرکه سیب رو روی یکدست گرم بریزین و اونو هر روز به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه های سفید بذارین تا از شرشان خلاص شید.

۳. عسل

عسل شامل خواص ضدباکتری و ضدقارچ قدرتمندیه که می تونه به شما کمک کنه با انواعی از عفونتا، از جمله لکه های سفید مقابله کنین. عسل به آسونی به وسیله پوست جذب می شه و می تونه به طور موثری باکتری ایجادکننده عفونت رو ریشه کن کنه. این ماده هم اینکه بهبودی سریع منطقه آسیب دیده رو گسترش می کنه. پوست آسیب دیده رو خوب با آب بشورید و با یه هوله نرم خشک کنین. کمی عسل خام روی لکه های سفید بمالید و اجازه بدین یه مدت بمونه.

دست کم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان میبره تا پوست تون عسل رو جذب کنه. بعد از گذشت این مدت صورت تون رو با آب ولرم بشورید. شمام اینکه می تونین با به کار گیری عسل (دو قاشق غذاخوری)، پودر چوب صندل (۱ قاشق چایخوری)، پودر زردچوبه (۱ قاشق چایخوری) و پودر برنج (۱ قاشق چایخوری) یه خمیر جفت و جور کنین. این خمیر رو روی لکه های سفید بمالید و اجازه بدین که خوب خشک شه. بعد اونو با آب سرد بشورید. این روند رو دست کم دو بار در روز تکرار کنین تا به نتیجه دلخواه تون برسین.

۴. زنجبیل

مطالب خواندنی

روش درمان جوش و جوش با چای سبز

مصرف منظم زنجبیل گردش خون رو در بدن از جمله نواحی آسیب دیده در اثر مریضی پیسی ، بهتر می کنه. جریان خون زیاد شده در ناحیه روند بهبود رو تسریع می کنه و باکتری ایجادکننده عفونت رو نابود می کنه. یه تیکه زنجبیل ببرین و آب اونو روی لکه های سفید بمالید. شمام اینکه می تونین آب زنجبیل رو با کمی خاک رس قرمز ترکیب کنین و خمیر حاصل رو روی لکه های سفید بمالید و اجازه بدین به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بمونه. بعد اونو با آب شستشو بدین. روش دیگه به این ترتیبه که آب زنجبیل رو با آب و آب لیمو ترکیب کنین و محلول حاصل رو دست کم دو بار در روز واسه خلاص شدن سریع و موثر از شر لکه های سفید بخورین.

۵. آب کلم برگ

به کار گیری آب کلم برگ روی لکه های سفید می تونه ظاهر شدن اونا رو کم کنه و از وقوع مجددشان پیش گیری کنه. چند برگ کلم برگ رو جدا کنین و آب اونا رو بگیرین و بعد اونو در فواصل وقتی منظم در طول روز و هر بار به مدت ده دقیقه، روی لکه های سفیدتان بذارین. روش دیگه اینه که چند برگ کلم رو در آب بجوشونین (حدودا به مدت ۱۵ دقیقه) و این آب رو واسه شستشوی پوست آسیب دیده استفاده کنین. روش بهتر اینه که می تونین چند سوراخ روی برگا بسازین و واسه رسیدن به نتیجه دلخواه اونا رو مستقیما به مدت ۱۵ دقیقه و دست کم دو بار در روز روی لکه های سفید بذارین.

۶. بذر ترب

بذر ترب یکی از موثرترین درمان خونگی واسه عفونت پوستی مریضی پیسیه. مصرف منظم بذر ترب در نواحی آسیب دیده به نابود کردن عفونت کمک می کنه و رشد سلولای پوستی رو به جای سلولای مرده پوست سرعت میده. اینطوری ظاهر شدن لکه های سفید در طول زمان کاهش پیدا می کنه. بذر ترب رو آسیاب کنین و اونو با سرکه سیب رقیق شده (۲ قاشق چایخوری کافیه) ترکیب کنین. خمیر حاصل رو روی نواحی آسیب دیده بذارین و پس از نیم ساعت اونو آبکشی کنین. واسه این که زود به نتیجه برسین، این کار رو دست کم دو بار در روز تکرار کنین. شمام اینکه می تونین به جای بذر ترب از برگ ترب که به همون اندازه واسه نابود کردن لکه های سفید موثر هستن، استفاده کنین.

۷. روغن ویتامین E

روغن ویتامین E دارای خواص جوون کنندگیه که به بهتر شدن سریع عفونتای پوستی مانند مریضی پیسی کمک می کنن. ویتامین E هم اینکه ناحیه آسیب دیده رو مرطوب نگه می داره و اینطوری از خارش و تحریک که بعضی وقتا همراه لکه های سفیده، مانع می شه. در طول روز و طی فواصل وقتی منظم کمی روغن ویتامین E (مطمئن شین که روغنی که جفت و جور کردین خالصه) روی لکه های سفید بمالید. اجازه بدین که پوست روغن رو به طورکامل جذب کنه (این حدود نیم ساعت زمان میبره) و اونو پس از طی این مدت با آب ولرم آبکشی کنین.

پیسیدرمان مریضی ویتیلیگودرمان قطعی پیسیدرمان گیاهی پیسیرفع لکه های پیسیعکس پیسی

.

منبع : bijame.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *