7 درمان فوری برای سرماخوردگی

آب ریزش بینی، بی حالی، کیپ شدن دماغ و چیزای دیگه ای به جز اینا از علائم شایع سرماخوردگی است که احساس ناخوشایند به همه میده. در این مقاله چند روش سریع واسه درمان این علائم ارائه می دیم.

مایعات گرم زیادی بخورین

در دوره سرماخوردگی واسه خودتون جوشوندهای مناسب و سوپ مرغ، جفت و جور و بخورین.

سوپ داغ با پیاز، سیر و کمی فلفل مجاری تنفسی رو باز می کنه. پیشنهاد می کنیم شربت عسل، لیموترش و آب جوش بخورین. این شربت حساسیت سینه رو آرامش میده و دارای قدرت ضدعفونی کنندگی بالاییه.

آویشن دم کنین

آویشن پر از «فنول» است به خاطر همین یه ضدعفونی کننده موثر می شه که با مریضیای مجاری تنفسی مقابله می کنه. کارشناسان فکر می کنن که این گیاه در درمان التهاب مجاری تنفسی بسیار موثر عمل می کنه.
واسه بهره مندی از خواص سیر پیشنهاد می کنیم دو حبه سیر رو له کنین و بعد اونو با شیر یا آب گوشت یا آب مرغ بجوشونین و داغ بخورین

دو قاشق چای خوری آویشن رو تو یه فنجون آب جوش ریخته و اجازه بدین به مدت 10 دقیقه دم بکشه. محلول رو صاف کنین و روزانه سه مرتبه از این دم کرده بخورین.

سیر رو دریابید

سیر شامل ماده ایی به نام «آلیسین» است که خواص ضدعفونی کنندگی و ضدباکتریاییه. یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون میده آدمایی که روزانه سیر مصرف می کنن کمتر سرما می خورن و وقتی که دچار سرماخوردگی می شن علائم سرماخوردگی شون خیلی زود از بین میره.

واسه بهره مندی از خواص سیر پیشنهاد می کنیم دو حبه سیر رو له کنین و بعد اونو با شیر یا آب گوشت یا آب مرغ بجوشونین و داغ بخورین.

شربت پیاز

پیاز ضدعفونی کننده موثریه. پیاز پخته شده خلط آوره و اینطوری باعث آرامش گلو شده و ترشحات برونشیتی و علائم سرماخوردگی رو نابود می کنه.

100 گرم پیاز رو خرد کنین و در 20 سی سی لیتر آب و به مدت 20 دقیقه بجوشونین. محلول رو صاف کرده و 1 قاشق غذاخوری عسل به اون اضافه کنین. دوباره محلول رو روی حرارت گذاشته و اجازه بدین مثل شربت غلیظ شه. روزانه 2 تا 6 قاشق چای خوری از این شربت بخورین.

با اسطوخودوس بخور کنین

بخور دادن در دوره سرماخوردگی باعث می شه که مجاری تنفسی باز شه. به خاطر اینکه گرما باعث باز شدن رگای خونی و افزایش سرعت جریان خون می شه و اینطوری سرعت عکس العمل سیستم ایمنی بدن رو بالا می بره. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خود بخار اثر مفیدی در درمان سرماخوردگی داره. حموم، سونا و حتی دوش آب گرم باعث بهتر شدن سرماخوردگی می شه.

یکی از بخورهای به درد بخور بخور با اسطوخودوسه. واسه این کار 5 قطره روغن اسطوخودوس رو به یه کاسه آب داغ اضافه کنین و به مدت 15 دقیقه بخور بدین. اگه سرماخوردگی تون شدید بود این کار رو روزی سه مرتبه تکرار کنین. اگه سرماخوردگی تون ناچیز بود یه مرتبه قبل از خواب بخور اسطوخودوس بدین. باید بدونین اسطوخودوس خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی داره که ترشحات بینی رو بهتر می کنه.

سینه تون رو با اکالیپتوس ماساژ بدین

اکالیپتوس به طوری موثر با بیمارهای تنفسی مقابله می کنه. به خاطر اینکه این گیاه ضدعفونی کننده و خلط آوره. خواص دارویی این گیاه مدیون ماده ایی به نام اوکالیپتوله. این ماده مستقیما روی سلولای برونشیت اثر میذاره.
پیاز پخته شده خلط آوره و اینطوری باعث آرامش گلو شده و ترشحات برونشیتی و علائم سرماخوردگی رو نابود می کنه

ترکیبات اکالیپتوس ترشحات ریوی رو روان کرده و دفع اونا رو آسون تر میسازن. این گیاه التهاب مجاری تنفسی رو درمان می کنه.وقتی که سرما می خورید 15 تا 20 قطره روغن اکالیپتوس رو در 25 میلی گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه تون رو با اون ماساژ بدین. هر روز 3 مرتبه این کار رو تکرار کنین.

آب نمک

شستشو دادن بینی با سرم شستشو یا آب نمک معمولی باعث تمیز شدن مجاری بینی و از بین رفتن خلط می شه. وقتی که مجاری تنفسی شستشو داده نشه شرایطی به وجود میاد که میکروبا در مجاری تنفسی بیشتر شن.

واسه شستشوی مجاری تنفسی تون یه لیتر آب رو با یه قاشق چای خوری پُر نمک بجوشونین و بذارین تا خنک شه. آب نمک رو در مشتتون ریخته و وارد سوراخای بینتون کرده سرتون رو به عقب ببرین طوری که آب نمک وارد مجاری بینی تون شه و مخاط رو تمیز کنه. هر روز این کار رو چندین با تکرار کنین می بینین که به زودی علائم مریضی تون کلکش کنده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *