7 دشمن مو

مهم ترین علل آسیب موها :

1- برس زدن زیادتر از اندازه و غلط: برس زدن در حد عادی اشکالی نداره و جهت پاک کردن آلودگی و گرد و غبار و هم اینکه پخش کردن چربی پوست در تموم سطح موها و هم ایجاد ظاهری آراسته خوبه، اما اگه موها رو زیادتر از اندازه برس بزنین و یا موهایی رو که داخل هم فرو رفته ان شدیدا به وسیله برس جدا کنین و یا اینکه موها رو بر خلاف جهت به وسیله یه برس نوک تیز شونِه بزنین باعث صدمه موها میشین.

2- تحت کشش قرار دادن موها: به این صورت که موها رو محکم ببندین، مثل بستن موها با کش به شکل دم اسبی و یا اینکه اونا رو خیلی محکم ببافید. این کار علاوه بر آسیب رسوندن به ساقه مو می تونه باعث ریزش مو از ریشه اون شه که در صورت تکرار به طاسی دائمی اون ناحیه منجر می شه.

3- فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر: فر زدن باعث شکستن پیوندهای گوگردی موجود در ساختمون موها می شه و در نتیجه موها قدرت خود رو از دست میدن و خیلی راحت می شکنن. پس از انجام این کار قدرت موها قابل برگشت نیس و آسیب وارد شده به اون قسمت از ساقه مو دائمی هستش.

4- بی رنگ کردن مو (دکلره) و به کار گیری رنگ موهای دائمی: واسه این کار باید مواد دکلره یا رنگا به جدار مو نفوذ کنن تا بتونن عمل خود رو بکنن. این کار معمولا با به کار گیری مواد داغون کننده ای مثل آب اکسیژنه صورت میگیره، پس پس از رنگ کردن دائمی موها نباید توقع داشته باشیم که موها حالت و قوام قبلی رو داشته باشن.

اینجور موهایی سست و شکننده می شن و درخشش خود رو از دست میدن و الکتریسیته ساکن باعث حالت نگرفتن اونا می شه.

5- استفاده زیادتر از اندازه از وسایل گرمازا مانند بیگودی برقی و سشوار: واسه خشک شدن موها بهترین راه، اون هستش که موها رو کم کم و با یه هوله خشک کنین و به کار گیری سشوار واسه سرعت بخشیدن به روند خشک شدن مو و یا حالت دادن اون می تونه، باعث آسیب رسیدن به موها شه.

در صورت به کار گیری سشوار بهتره اونو با درجه کم و از فاصله دور به کار برید.

6- عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب: یکی از مهم ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی مدت با نور خورشیده. تابش نور خورشید باعث ایجاد رادیکالای آزاد در ساقه مو می شه که شبکه پروتئینی ساختمون مو رو تغییر میدن و باعث خراب تر شدن موها می گردن. واسه جلوگیری از این موضوع باید هنگام کار در زیر آفتاب، از کلاه استفاده کرد.

7- عادت به بازی کردن با موها: این موضوع یه وضعیت روانی خاصه که باید اول مشکل روانی رو بر طرف کرد.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده – متخصص پوست و مو

رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *