7 دلیل اصلی و نگران کننده لاغری و کاهش وزن ناگهانی | لاغری

این طبیعیه که وزن شما در طول سال ، نوسان داشته باشه، نوسان و بالا و پایین شدن چند کیلوگرم ،طبیعیه و جایی واسه نگرانی وجود نداره ، درادامه بخش سلامت نمناک 7 مشکل مربوط به سلامتی که زمینه اون می تونه به دلیل کم شدن وزن یهویی باشه رو بررسی می کنیم.

 

کاهش وزن یهویی نشونه چیه؟؟

7 دلیل اصلی و نگران کننده لاغری و کاهش وزن یهویی

مشکل تیروئید باعث کاهش وزن یهویی:

کاهش وزن، یه علامت عادی از پر کاری تیروئید یا زیادتر از اندازه فعال بودن تیروئید است ؛ اگه مشکل تیروئید دارین ، دلیل افزایش گرسنگی و یا حتی افزایش ضربان قلب میشه.مشکلات خواب و کم خوابی و یا احساس خستگی زیادتر از اندازه، در تموم طول روز از علائم دیگه پر کاری تیروئیده.

کاهش وزن یهویی و بیماریای مربوط به دل و روده:

مریضی سلیاک ، یه مریضی خود ایمنی مربوط به گلوتنه ، که باعث کاهش وزن یهویی ، اسهال و بقیه علائم گوارشی میشه.مشکلات پانکراس ، که آنزیمای مربوط به هضم رو تولید میکنه هم باعث کاهش وزن یهویی میشه ، مراقب نشونه هایی مانند دل درد ، تغییر رنگ در مدفوع، یا حالت تهوع بعد از خوردن غذاهای چرب مانند برگرا ، باشین.

تاثیر دیابت روی کاهش وزن یهویی:

یکی از علائم دیابت ، به خصوص اوایل اون ، کاهش وزنه.و یا اینکه ممکنه فهمیده باشین که تموم طول روز رو خوابیده اید و به صورت نادری احساس تشنگی می کنین ، چون بدن شما گلوگز بیشتر از حدی تولید میکنه که باعث تحریک تشنگی میشه هم اینکه دیابت باعث میشه که بدن مواد مغذی رو از ماهیچه های خود تغذیه میکنه، که این خود باعث کاهش یهویی وزن میشه. 

رابطه افسردگی با کم شدن وزن یهویی:

از دست دادن اشتها ، یه آسیب جانبی از افسردگیه که میتونه باعث کاهش وزن زیادی شه ؛ در خیلی از موارد ، شخص حتی متوجه کاهش وزن نمیشه چون شدیدا در افسردگی خود فرو رفته ان. بدرفتاری ، زود رنجی، نوشیدن نوشیدنیای سنگین ، مشکلات خواب و ناتوانی در اراده کردن، از علائم عادی افسردگی هستن.

افسردگی و بی اشتهایی از علل کاهش وزن یهویی

دلیل و بیماریای لاغری و کاهش وزن یهویی

آرتریت روماتوئید از دلیلای کاهش وزن یهویی:

شرایط التهابی ، مانند آرتریت روما توئید یا شکلای جور واجور دیگری از عفونتا ، باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن میشه این شرایط هم اینکه میتونه باعث التهاب در روده شه که مواد مغذی رو جذب میکنه، پس از این روش هم باعث کاهش وزن میشه. 

کاهش وزن یهویی بدلیل رژیم غذایی ضعیف و ناجور:

با گذشت زمان در زندگی ، کاهش وزن فوری و یهویی با خطرات بزرگی از جمله مرگ مواجه می شه ؛ همونطور که سن ما بیشتر میشه ، شکم آرامتر کار میکنه ،که مدت راحتی و سیر بودن رو طولانی تر میکنه و هم اینکه بعضی سیگنالای مغز که اشتها و پر بودن رو کنترل میکنن ، کم میشه همه اینا می تونه باعث کمتر غذا خوردن در افراد بالغ و سن دار شه ، در نتیجه وزن کمتری دارن و نمی تونن به اندازه کافی مواد مغذی از بدن جذب کنن.

خیلی از داروها هم می تونن روی اشتهای شما تاثیر بذارن اما واسه به کار گیری اونا، مقدار و دفعات مصرف رو در نظر داشته باشین.

سرطان و کاهش وزن یهویی:

خیلی از شکلای جور واجور سرطان، تومور یا زخم معده یا روده می تونه باعث التهاب با مشکلات سوء هضم شه، که می تونن منتهی به کاهش وزن شن.

سرطان از عوامل کاهش وزن یهویی 

عوامل دیگه لاغری و کاهش وزن یهویی

در بعضی از افراد کاهش وزن و لاغری یهویی می تونه علل متفاوت با چیزی که گفتیم داشته باشه مثل:

  • مریضی ایدز
  • اعتیاد
  • مریضی زوال عقل
  • کلسیم بیشتر از اندازه بدن
  • اولسر یا زخمای گوارشی
  • سل
  • کولیت یا ورم معده
  • مشکلات ریوی
  • مشکل کلیوی

که همه باید به وسیله دکتر تشخیص داده می شن.

منظور از کاهش وزن یهویی چیه؟!

 

:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *