7 دلیل اصلی که مانع از لاغری شما می‌شود | چاقی

7 دلیل اصلی که مانع از لاغری شما می شه

شمام از اون دست آدمایی هستین که تلاش دارین وزن کم کنین اما موفق نمی شین؟

 

در این مقاله می خوایم 7 دلیل اصلی که مانع از موفقیت رژیم لاغری شما می شه رو بگیم و بگیم چیجوری می تونین خیلی راحت چند کیلوی اضافه رو آب کنین. با ما همراه باشین.

 

آخر هفته ها پرخوری می کنین

خیلی از ما متوجه نمی شیم که آخر هفته ها پرخورتر میشیم. واسه مقابله با پرخوری آخر هفته به وعده هایی که میل می کنین توجه کنین. هر روز و یا چهارشنبه و شنبه خودتون رو وزن کنین و از پرخوری دوری کنین. محققان فکر می کنن مردم آخر هفته ها بسیار پرخور می شن و مخصوصا غذاهای چرب زیادی مصرف می کنن. کالریا دریافتی آخر هفته کاهش وزن و لاغری رو به تأخیر میندازه. پس به بهونه اینکه یه شب که هزار شب نمی شه پرخوری نکنین.

 

از چربیای به درد بخور غافل میشین

مصرف مواد غذایی پر از چربیای اشباع نشده مثل گردو، آووکادو و روغن زیتون به شما کمک می کنه که اشتهایتان کنترل شه به خاطر اینکه این مواد غذایی سیگنالای سیری به مغز مخابره می کنن. واسه اینکه این چربیای به درد بخور باعث چاقی نشن و برعکس به لاغری شما کمک کنن مصرف اونا رو به 2 تا 3 قاشق غذاخوری در روز (برابر 30 تا 45 میلی گرم) محدود کنین. مصرف یه مشت گردو یا یه ششم آووکادو کافیه و نیاز به زیاده روی ندارین.

 

به اندازه کافی کلسیم مصرف نمی کنین

بدن ما روزانه به کمترین حد ممکن 1000 میلی گرم کلسیم نیاز داره. یعنی 250 میلی گرم شیر، یه فنجون ماست و 42 گرم پنیر. واسه خانومای چاقی که کمبود کلسیم دارن لازمه اندازه بیشتری از این ماده رو جذب کنن تا روند کاهش وزن در اونا راحت تر صورت بگیره.

مصرف مواد غذایی پر از چربیای اشباع نشده مثل گردو، آووکادو و روغن زیتون به شما کمک می کنه که اشتهایتان کنترل شه به خاطر اینکه این مواد غذایی سیگنالای سیری به مغز مخابره می کنن

محققان دانشگاه لاوال کبک روی 63 زنی که دچار چاقی یا چاقی بیشتر از اندازه بودن مطالعاتی انجام دادن. گروهی از این زنا به مدت 15 هفته، روزانه حدود 600 میلی گرم کلسیم مصرف کردن. گروه دوم دارونما یا پلاسبو مصرف کردن. بعد از انجام تحقیقات مشخص شد خانومایی که کلسیم مصرف کردن شش برابر بیشتر از افراد گروه دوم وزن کم کردن.

محققان احتمال میدن، مغز آدم کمبود کلسیم رو تشخیص میده و تلاش می کنه با افزایش اشتها این کمبود رو جبران کنه.

 

اندازه ها رو اشتباه می کنین

در سال 2008 محققان پژوهشی روی 59 دانشجو انجام دادن که یافته های جالبی داشت. این دانشجوها به دو گروه تقسیم شدن و به تعدادی از این دانشجوها 9 بسته کوچیک بیسکویت (45 گرم) و به گروه دیگه دو بسته بزرگ بیسکویت (200 گرم) داده شد تا موقع تماشای تلویزیون بخورند. به این دانشجوها در مورد کالری بیسکویتا اخطار داده شده بود اما نتیجه باحال این بود دانشجوهایی که بسته های کوچیک تر در اختیار داشتن دو برابر بیشتر از آدمایی که بسته های بزرگ در اختیار داشتن بیسکویت خوردند. به نظر می رسه بسته های کوچیک تقصیری نداشتن و این افراد بی توجهی کرده و با تصور اینکه بسته ها کوچیک هستن به اندازه مصرفشون دقت نکرده ان. به خاطر همین بیشتر خورده ان.

 

40 سال یا بیشتر دارین

اگه می خواین از اضافه وزن 40 سالگی دوری کنین لازمه در عادتای غذایی تون تغییراتی بسازین. وقتی که ما پا به سن می ذاریم متابولیسم بدن مون کنه می شه به خصوص اگه فعالیت جسمی روزانه نداشته باشیم.

یافته های تحقیقای جدید نشون داده زنایی که بعد از 40 سالگی به تغذیه و رژیم غذایی خود اهمیت بیشتری میدن در مقایسه با اونایی که توجه چندانی به این مسئله ندارن دو تا چهار برابر کمتر در برابر اضافه وزن قرار می گیرن. در واقع زنایی که به رژیم و عادتایی غذایی خود توجه بیشتری دارن روزانه حدود 200 کالری کمتر از زنان دیگه دریافت می کنن.

به خودتون زیاده از حد سخت می گیرین

بعضی از افراد خیلی سخت می گیرن و کلا خود رو از هر گونه دسر، سیب زمینی سرخ کرده و چیزای دیگه ای به جز اینا محروم می کنن. لازمه بعضی وقتا به خودتون تخفیف بدین واسه ایجاد تنوع هم که شده واسه خودتون پفک یا هله هوله کوچیکی جفت و جور کنین چون این جور رژیم گرفتن های سفت و سخت خیلی زود خسته تون می کنه.

البته این حرف به این معنی نیس که کابینتا رو پر از هله هوله کنین. ما گفتیم بعضی وقتا واسه تنوع.

 

گرفتار ویروس آدنو 36 هستین

اینم یه انگیزه دیگه که تشویقتان می کنه دستانتون رو با دقت شستشو بدین. ویروسی به نام ویروس آدنو 36 هست که دلیل اصلی دچار شدن به عفونتای مجاری تنفسی است و علائم سرماخوردگی و آنفولانزا هم از همین ویروس ناشی می شه.

مشکل اصلی اینجاس که این ویروس می تونه باعث اضافه وزن شما شه. به نظر می رسه این ویروس سلولای بنیادی بزرگسالان رو به سلولای چربی تبدیل می کنه البته این مسئله در افراد چاق شایعه.

بررسیا در آمریکا نشون داده که حدود 30 درصد افراد چاق در برابر این ویروس قرار داره در حالی که افراد با وزن متعادل 11 درصد در برابر این ویروس هستن. محققان دیدن حیوانات آزمایشگاهی که به ویروس آدنو 36 گرفتار هستن 4 برابر بیشتر در برابر چاقی قرار می گیرن.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *