7 دلیل برای این که بیشتر سراغ دندانپزشک خود را بگیرید! | تغذیه سالم

7 دلیل واسه این که بیشتر سراغ دندانپزشک خود رو بگیرین!

دکتر علی مرسلی، متخصص درمان ریشه دندون: همه افراد بایدس الی 2 بار واسه معاینه دندون هاشون به دندانپزشک مراجعه کنن اما این سوال ممکنه وجودداشته باشه که همه باید همین تناوب رو واسه مراجعه به دندانپزشک رعایت کنن یا اینکه ممکنه بعضیا نیاز کمتر یا بیشتری واسه مراجعه به دندانپزشک داشته باشن؟ در این مطلب به مرور مواردی می پردازیم که ممکنه نیاز شما رو واسه مراجعه به دندانپزشک به بیشتر از 2 بار و حتی تا 4 بار در سال واسه معاینه و چکاپ زیاد کنن.

7 دلیل واسه این که بیشتر سراغ دندانپزشک خود رو بگیرین!

مراقبت از دندانا

1- رعایت نکردن بهداشت دهن و دندون: اگه نگهداری شما از دندون هاتون ضعیفه یا اگه با مسواک، نخ دندون و دهانشویه میونه خوبی ندارین یا جزو آدمایی هستین که به بهانه های جور واجور مسواک نمی زنید و شبا تنبلی می کنین، بهتره بیشتر به دندون پزشکتون سر بزنین و از وضع دندون هاتون بیشتر خبر بگیرین!

2- رژیم غذایی پر از کربوهیدرات: بیشترین مواد غذایی ای که مصرف می کنین، قندها هستن؟ در طول روز با دهنتون همیشه در حال خوردن، مکیدن، جویدن و نوشیدن هستین؟ مواد غذایی شیرین چسبناک و نوشیدنیای شامل قند استفاده می کنین؟ شما جزو کسائی هستین که حتی ممکنه تا 4 نوبت در سال به مراجعه به دندانپزشک واسه معاینه نیاز داشته باشین.

3- بارداری: قبل از بارداری خیلی با اهمیته که تموم مشکلات دهن و دندانتان برطرف شه و واسه پیشگیری از مشکلات بین بارداری هم پیشگیریای لازم انجام گیرد. شما نیاز دارین که در ماه های منتهی به بارداری دندانپزشک همیشه بهداشت دهن و دندانتان رو چک کنه. سلامت دهن و دندون شما حتی ممکنه بر سلامت فرزندی که متولد می کنین، تاثیر داشته باشه.

4- سن بالا یا مصرف داروهای کم کننده جریان بزاق: بزاق دهن افراد سن بالا کم میشه. جریان بزاق با مکانیسمای جور واجور می تونه از پوسیدگی دندون ها جلوگیری کنه. در مصرف داروهای مختلفی هم بزاق کم میشه. داروهای ضدفشار خون و بعضی داروهای ضدافسردگی از جمله داروهای کم کننده بزاق هستن. داروهای درمان سرطان و رادیوتراپی هم می تونه بزاق رو کم کنه و پوسیدگی رو بیشتر کنه. اگه جزو این گرو هستین، باید دفعات مراجعه خود به دندانپزشک رو زیاد کنین.

مراقبت از دندانا

5- انجام درمان ارتودنسی یا روی هم بودن دندانا در فک به طور طبیعی: وقتی درمان ارتودنسی رو شروع می کنین، با در نظر گرفتن وجود وسایل ارتودنسی در دهنتون، به معاینه و درمون بیشتری نیاز دارین. شلوغی طبیعی دندانا هم ممکنه استعداد دندانا رو واسه پوسیدگی بیشتر کنه.

6- سابقه درمانای پیچیده دندونپزشکی: دندانایی از شما که تحت درمانای دندونپزشکی قرار گرفته، ممکنه به چکاپای دوره ای نیاز داشته باشه. یه بار مراجعه به دندانپزشک واسه درست کردن دندون ها، واسه آدمایی که درمانای دندونپزشکی پیچیده براشون انجام شده، ممکنه کافی نباشه!

7- دچار شدن به مریضی خاص یا وجود جرم دندانی و علایم خونریزی از لثه ها: بعضی بیماریای عمومی بدن ممکنه بر سلامت دهن و دندون شما تاثیر بذارن. (برعکس این قضیه هم درسته و مشکلات دهن و لثه می تونه روی بعضی بیماریای عمومی بدن تاثیر منفی داشته باشه). بیماریایی که دستگاه ایمنی شما رو ضعیف کردن کنن یا بیماریای خونی از این بیماریا هستن. اگه کاندیدای پیوند عضو یا جراحی قلب باشین هم باید دوره های معاینه دندونپزشکی خود رو زیاد کنین./ هفته نامه سلامت

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *