7 دلیل برای خوردن انار

: 7 دلیل واسه خوردن انار

: ۷ دلیل واسه خوردن انار

سرچشمه میوه انار به سرزمین ایران برمیگرده و از زمانای باستان در منطقه مدیترانه و شمال هند هم کشت می شده. این میوه در اواخر قرن ۱۶ به دست مهاجران اسپانیایی به آمریکا وارد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامتیسم، سرچشمه میوه انار به سرزمین ایران برمیگرده و از زمانای باستان در منطقه مدیترانه و شمال هند هم کشت می شده. این میوه در اواخر قرن ۱۶ به دست مهاجران اسپانیایی به آمریکا وارد شد. امروزه انار در سرتاسر خاورمیانه و منطقه قفقاز، شمال آفریقا و مناطق استوایی قاره آفریقا، آسیای مرکزی، بخشایی از مدیترانه و حتی در بخشایی از ایالتای کالیفرنیا و آریزونای آمریکا کشت می شه. انار در نیمکره شمالی زمین معمولا در فاصله شهریور تا بهمن رشد می کنه و در نیمکره جنوبی زمین در فاصله اسفند تا اردیبهشت. در چند سال گذشته مصرف انار در اروپا و نیمکره غربی رواج بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده.

مصرف انار واسه پیشگیری از دچار شدن به بیماریای قلبی

انار پر از پلی فنول هاییه که به عنوان آنتی اکسیدانی قوی شناخته می شن. این نوع از آنتی اکسیدان ها مانع تاثیر داغون کننده رادیکالای آزاد بر دیواره عروق می شن و در نتیجه، شانس دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی رو کاهش میدن. هم اینکه، پلی فنولای موجود در انار می تونن با پیشگیری از اکسید شدن کلسترل در خون، احتمال ایجاد پلاک در عروق خونی رو کم کنن و در این صورت هم شانس دچار شدن به مریضی عروق کرونر رو کم کنن. ضمن اینکه مصرف انار و آب انار طبیعی با کم شدن خیره کننده سطح کلسترول بد خون (LDL)، بازم احتمال دچار شدن به بیماریا و حمله های قلبی رو پایین می آورد.

مصرف انار واسه پیشگیری از دچار شدن به فشار خون بالا

ترکیبات موجود در انار می تونن با جلوگیری از فعالیت آنزیم بازدارنده آنژیوتانسین، به کاهش فشار خون کمک کنن. انار، شامل ترکیبی به نام «اسید پانیسیک» است که می تونه علاوه بر کمک به کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون، تاحد قابل قبولی باعث پیشگیری از دچار شدن به فشار خون بالا شه. از طرف دیگه، همین ترکیب می تونه باعث کاهش فشار خون یا تنظیم فشار خون در افراد گرفتار به فشار خون بالا هم بشه. تحقیقات ثابت کردن که همین خاصیت کاهندگی فشار و کلسترول خون به وسیله انار، باعث می شه که مصرف منظم این میوه یا آب طبیعی اون شانس دچار شدن به بیماریای قلبی رو در مبتلایان به دیابت کم کنه.

مصرف انار واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان

یکی از مزیتای میوه های قرمز و مشکی بر بقیه میوه ها، غنی تر بودن اونا از شکلای جور واجور آنتی اکسیدانا نسبت به بقیه میوه ها و قوی تر بودن این آنتی اکسیدانا هستش. تحقیقات نشون دادن که آنتی اکسیدانای بسیار فراوون و قوی موجود در انار و آب طبیعی اون باعث کاهش خطر دچار شدن به سرطانای پروستات، پستون، ریه و پوست در آدمایی می شه که مصرف دست کم ۵ وعده در هفته از این میوه رو در برنامه غذایی خود دارن. ترکیبات ضد التهابی موجود در انار هم راه دیگه ای واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان در بدن بازمی کنن. محققان می گن که مصرف منظم آب انار در بیماران گرفتار به سرطان، شانس رشد و افزایش سلولای سرطانی در بدن اونا رو کم می کنه.

مصرف انار واسه کمک به هضم بهتر

یکی از راه های حفظ سلامت سیستم گوارش و داشتن هضمی بهتر، مصرف مواد غذایی پر از فیبره. در میان خوراکیای جور واجور، آب طبیعی انار به دلیل طعم جذابی که داره، می تونه به عنوان یه نوشیدنی سالم و پر از فیبر در سفره غذایی روزانه ما جای بگیره. مصرف هر یک عدد انار، می تونه چیزی حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر به بدن برسونه و نزدیک به ۴۵ درصد از فیبر لازم روزانه ما رو تامین کنه. از این رو، آدمایی که با مشکل هضم مواجه هستن یا بعد از وعده های اصلی غذایی احساس پری و سنگینی شدید می کنن، می تونن انار یا آب انار رو در برنامه غذایی روزانه خود جا بدن.

مصرف انار واسه افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

انار، پر از ترکیبات ضدالتهابیه و از این رو، مصرف این میوه یا آب طبیعی اون می تونه واسه آدمایی که گرفتار به بیماریای مربوط به ضعف سیستم ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا پوکی استخون هستن، بسیار به درد بخور باشه. از طرف دیگه، این میوه آبدار و قرمز، حجم خیلی از ویتامین C رو در خود جای داده و به خاطر همین، بازم می تونه تاثیر زیادی بر افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن داشته باشه. ویتامین C موجود در انار با مقابله با رادیکالای آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن، شانس دچار شدن به بیماریای عفونی و ویروسی رو هم کم می کنه. به خاطر همین هم مصرف انار و آب انار در فصلای سرد سال که احتمال دچار شدن به بیماریای ویروسی مسری زیاد می شه، بسیار به درد بخور هستش.

مصرف انار واسه افزایش میل جنسی

میدونید که انار از زمانای قدیم به عنوان نماد باروری شناخته می شده؟ دلیل این موضوع رو میدونید؟ محققان آمریکایی با بررسی تاثیر مصرف آب انار طبیعی بر زوجای جوون و میانسال به این نتیجه رسیدن که مصرف یه لیوان آب انار می تونه باعث افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون، هم در مردان و هم در زنان شه. این موضوع، به خودی خود میل جنسی رو زیاد می کنه. این محققان می گن که ترکیبات موجود در انار، مثل هورمونای جنسی در بدن آدما هستن و به خاطر همین هم مصرف انار و آب انار طبیعی می تونه باعث افزایش میل و اشتیاق جنسی شه.

مصرف انار واسه کاهش استرس

پلی فنولای موجود در انار علاوه بر مقابله با استرس اکسیداتیو داخلی، تاثیر به سزایی در مقابله با شکلای جور واجور استرس های روانی در زندگی فردی و اجتماعی هم دارن. تحقیقات انگلیسی ثابت کردن که نوشیدن آب طبیعی انار در موقعیتای استرس زا، باعث کاهش سطح کورتیزول خون و پایین اومدن اندازه استرس فرد می شه.

یه نکته!

کسائی که از داروهای خاص واسه درمان کلسترول خون بالا یا فشار خون بالا استفاده می کنن، بهتره درباره مصرف آب انار با دکتر مشورت کنن چون امکان تداخل دارویی واسه اونا هست. علاوه بر اینا، آب انار هم غلظت بالایی از نظر قندها داره و مصرف افراطی و غیر اصولی این نوشیدنی می تونه قند خون رو زیاد کنه که واسه افراد گرفتار به دیابت خوب نیس. افراد گرفتار به فشار یا غلظت خون می تونن آب انار رو بدون این دست اون دست کردن پس از خوردن غذا مصرف کنن اما کم خونا باید بین خوردن غذا و مصرف آب انار، دست کم یکی دو ساعت فاصله بندازن.

جمع آوری : iranstyle.ir

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *