7 دلیل بوی بد دهان معرفی شدند | تغذیه سالم

7 دلیل بوی بد دهن معرفی شدن

۷ دلیل بوی بد دهن معرفی شدن

بوی بد دهن مانند اینه که چراغ عقب ماشینتون شکسته باشه: تا کسی بهتون نگه متوجهش نمی شین، و در مورد بوی بد دهن این خیلی خجالت آوره.

مشکل: لثه ها معمولا بوی بد دهن رو ماسک می کنن. باید به دنبال مقصر اصلی باشین.

دکتر تینا جیاناکوپولوس، دندانپزشک در بوستون میگه: ورم لثه یکی از دلایل شایعه، اگه اینجور مشکلی دارین، باید متوجه خونریزی، التهاب و پس رفتن لثه ها بشوید.

مشکل این نیس؟ این هفت دلیل احتمالی رو حتما در نظر داشته باشین تا نکنه دچار بوی بد دهن شید.

۱- داروهای خاصی استفاده می کنین

داروهای مخصوص فشار خون بالا، داروهای ضد افسردگی، و آنتی هیستامین ها، می تونن مشکلات جانبی مثل خشکی دهن رو به دنبال داشته باشن. خشک شدن دهن می تونه منتهی به بوی بد دهن شه، چون بزاق واسه شستن قطعه های غذا از چاله دهانی لازمه.

بزاق دهنتون رو مرطوب نگه می داره، اسیدا رو خنثی می کنه و سلولای مرده ای که جمع می شن رو میشین.

کمبود بزاق دهن به معنی جمع شدن قطعات غذا، سلولا و باکتریا هستش که بی بدی رو تولید می کنن.

اگه دارویی استفاده می کنین که دهنتون رو خشک می کنه، باید مقدار زیادی آب بخورین و آدامسی بجوید که در اون زایلیتول هست، تا به رطوبت دهن اضافه بشه.

۲- گرسنه اید

اونقدر سرتون شلوغ بوده که شام رو جا انداختید؟

غذا خوردن به تولید دوباره بزاق در دهن کمک می کنه. بدون غذا دهن خشک می شه و شرایط واسه بوی بد دهن محیا می شه.

۳- عفونت دهانی دارین

عفونت دهانی به معنی مقدار زیادی باکتریه، که می تونن از خود بوی بد یا سولفور آزاد کنن. اگه فکر می کنین ممکنه عفونتی مانند پری کورینتس ، که عفونت بافت نرم سقف دهانه داشته باشین، وقت اون رسیده که با مراجعه به دندانپزشک تغییری در عادات بهداشت دهن و دندون خود بدین.

۴- مسواک زدن و به کار گیری نخ دندانتان اشتباهه

واقعیت: خیلی از ما مسواک زدن و نخ دندون کشیدن رو درست بلد نیستیم و این باعث تجمع ذرات در دهن می شه.

ذراتی از غذا که در دهن گیر افتادن تولید باکتری رو تقویت می کنن و باعث التهاب می شن، در نتیجه دهنمون بوی بد میگیره.

روش درست مسواک زدن: مسواک رو به صورت افقی مقابل دندانا بگیرین، و به حالت ۴۵ درجه خمش کنین. بعد مسواک رو به صورت افقی حرکت بدین، باید روزی دو مرتبه و به مدت دو دقیقه این کار رو انجام بدین.

نخ دندون چه؟ یادتون باشه نخ دندون باید آروم و سراسری باشه.

نخ دندون باید به آرومی زیر هر کدوم از لثه ها بره و دندون رو در بر بگیره. مسواک به تنهایی کافی نیس و باید واسه تمیز شدن کامل دهن و دندون نخ دندون رو هم در نظر گرفت.

۵- به زبون بی توجه هستین

مرواریدهای سفیدتان تنها چیزی نیستن که به مسواک زدن احتیاج دارن.

باکتریا همه جای دهن رشد می کنن، مخصوصا روی زبونتون. پس به داروخونه برید و یه مسواک زبون بخرین و هر روز دو مرتبه در کنار دندون زبونتون رو هم تمیز کنین. فقط یادتون باشه لازم نیس خیلی فشار بیارین.

۶- دندون عقلتون رو نکشیدید

دندون عقل به دلیل قرار گرفتن نا مناسبش و مشکلی که واسه لثه بوجود میاره تبدیل به محلی واسه گیر کردن غذا و رشد باکتریا می شه و حتی دچار عفونت هم می شه. همه این موارد باعث بوی بد دهن هستن.

با دندانپزشک خود صحبت کنین و ببینین لازمه اونا رو بکشین یا خیر. اگه فکر می کنین دچار عفونت شده باید آنتی بیوتیک استفاده کنین.

۷- چاله دارین

اینم یه دلیل خوب واسه اینکه هر شش ماه یه بار سری به دندانپزشک بزنین: بعضی وقتا چاله های بازسازی نشده می تونن باعث ایجاد حساسیت و درد شن، با این حال بعضی وقتا هم دیده نمی شن. اگه در دندانا چاله ای دارین که از اون بی خبرید، مطمئنا دهنتون بوی بد میده. باکتریا ساختار دندون رو می خورن و از خود بوی بد متساعد می کنن. با مراجعه مرتب به دندانپزشک و انجام آزمایشای لازم می تونین جلوی ایجاد چاله رو بگیرین.

سلامت نیوز

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *