7 دلیل تعریق در خواب

: 7 دلیل تعریق در خواب

هر کسی ممکنه موقع خواب احساس گرما رو تجربه کنه، اما منظور از به کار بردن عبارت تعریق شبونه، تجربه خیس شدن لباس یا تختخواب در اثر عرق در شبه. اولین دلیلی که واسه این تعریقا تو ذهن ما میاد، یائسگی و تغییرات هورمونیه، اما فقط این نیس.

: 7 دلیل تعریق در خواب

ممکنه در خطر بالای مریضی قلبی باشین

زنان میانسال که بیشتر تجربه تعریق شبونه رو دارن، ممکنه در خطر بیشتری واسه دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی باشن. زنان چاق، زنان با فشار خون بالا و زنان گرفتار به دیابت همه بیشتر از بقیه تعریق شبونه رو تجربه می کنن که این مشکلات احتمال ابتلای اونا به مریضی قلبی رو زیاد می کنه. البته روش زندگی، سن و یائسگی رو نباید از لیست دلایل تعریق شبونه خارج کرد.

ممکنه بدن تون در حال مقابله با عفونت باشه

اگه بدن شما در حال مقابله با یه مریضی عفونی باشه، تعریق شبونه دارین. این تعریق شبونه می تونه واسه چند روز یا حتی چند هفته بمونه و پس از بقیه علائم کم رنگ شه. پس اگه تازگیا تب یا مشکلات دیگری داشتین، می تونین اونو دلیل عرق شبونه بدونین. 

ممکنه تیروئیدتون دچار اشکال باشه

عرق شبونه از اثرات جانبی مشترک خیلی از داروها هستش که داروهای ضدافسردگی در بالاترین جایگاه لیست این داروها هستن

عرق شبونه به عنوان یه علامت شایع در افراد گرفتار به پرکاری تیروئید دیده می شه. هم اینکه در افراد دارای کم کاری تیروئید هم این نشونه هست. اشکال در آدرنال (غده فوق کلیه) هم می تونه دلیل تعریقای شبونه باشه.

ممکنه پای داروهای خاصی در میان باشه

عرق شبونه از اثرات جانبی مشترک خیلی از داروها هستش که داروهای ضدافسردگی در بالاترین جایگاه لیست این داروها هستن. بعضی از داروهای هورمونی مخصوصا داروهای سرطان آسیب ای رو به دنبال میارن. داروهای دیابت هم می تونن موجب تعریق شبونه شن، اگه قند خون فرد رو بسیار پایین بیارن.

ممکنه سیستم ایمنی تون دچار مشکل شده باشه

مشکلات خودایمنی شرایطیه که در اون سیستم ایمنی بدن به اشتباه چیزی خوش خیم رو به عنوان یه خطر واسه سلامتی شما به حساب می آورد و به اون حمله می کنه و موجب بروز بیماریای زیادی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید و سلیاک می شه که تعریق شبونه رو به دنبال دارن.

ممکنه دچار یه جور سرطان باشین

شکلای جور واجور مختلفی از سرطان باعث عرق شبونه می شن، مانند لنفوم هوچکین و غیر هوچکین. اگه همراه با تعریق شبونه نشونه هایی مانند کاهش وزن، خستگی و بزرگ شدن غدد لنفاوی رو تجربه کردین، شاید دکتر لنفوم رو در شما تشخیص میده.

ممکنه دچار جهش ژنتیکی باشین

تو یه بررسی، تنوع ژنتیکی خاصی در زنان دچار تعریق شبونه مشاهده شد که این تنوع ژنتیکی با کنترل هورمونای خاص، بلوغ دیررس و بعضی علل ناباروری در رابطه بود.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *