7 دلیل علمی که چرا باید بیشتر بخندیم

: 7 دلیل علمی که به چه دلیل باید بیشتر بخندیم

ما همه شنیده ایم که “خنده بهترین داروئه”؛ با این حال تعداد کمی از ما میدونیم که این واقعا ثابت شده و بسیار درسته. داشتن یه احساس خوبی از طنز و توانایی خندیدن، می تونه واسه سلامتی شما از دید جسمی، احساسی و اجتماعی به درد بخور باشه. این بسیار ارزون تر از یه ویزیت دکتره و خیلی بهتر از هر دارویی واسه شما جواب میده، پس به چه دلیل یه تلاشی نمی کنین؟ اینجا فقط تعداد کمی از دلایل هست که واسه هر کسی به درد بخور هستش:

۱- خنده با کارکرد سالم رگای خونی ربط داره.

خنده باعث انقباض یا گسترش بافتی می شه که عضله داخلی عروق خونی رو تشکیل میده و جریان خون رو زیاد می کنه. میشل میلر، محقق اصلی میگه: “قابل تصوره که خنده میتونه واسه حفظ اندوتلیوم سالم و کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی مهم باشه.”

۲- خنده سلامت احساسی رو بهتر کنه.

خنده و شوخ طبعی مراکز عاطفی و جایزه دهنده مغز رو تحریک می کنه وباعث آزاد شدن هورمونایی می شه مانند دوپامین که به مغز کمک میکنه تا پاسخای احساسی رو پردازش کنه و تجربه لذت رو زیاد کنه؛ سروتونین، که باعث بالا رفتن اخلاق می شه؛ و اندورفینا که درد و استرس رو تنظیم می کنن و موجب شادی و نشاط می شن. تقلید خندیدن هم موجب شادی و نشاط در حالتای موسیقی و رقصای دسته جمعی می شه. دلایل نشون میده که این حالتا با رها سازی اندورفین همراه س.

۳- خنده نقش مهمی در تعامل و پیوند اجتماعی اجرا می کنه.

فرض بر اینه که خنده مدتها قبل اینکه آدم شروع به به کار گیری سخن گفتن کنه، وجود داشته. پس، اشاره های ذاتی اجتماعی در آدما هست که باعث شه تا تو یه وضعیت اجتماعی از اون بدونن. خنده نقش مهمی در تنظیم گفتگو در آدم داره و هم اینکه در آسون کردن پیوند اجتماعی در میان گروهی از افراد مهمه.
حس شوخ طبعی در ارتباطات و جذابیت بین فردی مهمه و همینطور یه جزء مهم از صلاحیت اجتماعیه. داشتن یه احساس سالم از حس شوخ طبعی باعث پیوند دوستان و خونواده و تقویت هویت گروهی می شه. حتی میشه گفت که خنده می تونه یه ازدواج خوشحال تر رو گسترش بده.

۴- خنده باعث جذابیت شما می شه.

تحقیقات نشون دادن که مردانی با حس شوخ طبعی بسیار جذاب هستن. به نوبه خود، مردان بیشتر جذب زنائی می شن که با جوکاشون می خندن. این باعث می شه که شما راحت تر در موقعیتای اجتماعی مانند میهمانیا قرار گیرید و به شما اجازه میده که دایره اجتماعی خود رو گسترش بدین. هم اینکه دلیل آوردن می شه که داشتن یه حس شوخ طبعی در مصاحبه شغلی باعث شانس پذیرفته شدن در استخدام می شه.

۵- خنده باعث کاهش استرس و اضطراب می شه.

طنز به عنوان عنصری از انعطاف پذیری توصیف شده و می تونه به شما اجازه بده که مشکلات روزمره رو در دید بذارین و توانایی مقابله خود رو در موقعیتای سخت زیاد کنین. خنده، اثرات بد اثرات استرس بر سلامتی رو کاهش می کنه و موجب خلق مثبت واسه لغو احساسات منفی می شه. این کمک می کنه که فرد جنبه خنده دار رو در شرایط نامساعد ببینه. خنده واقعی هم مسریه، پس به چه دلیل با به اشتراک گذاشتن یه خنده با بقیه، اخلاق کسی رو بهبود نمی بخشید؟

۶- خنده سیستم ایمنی رو تقویت می کنه.

تجربیات پراسترس در زندگی روزمره، سیستم ایمنی بدن رو در آسونترین موقعیتایی مانند وقتی که ماشین روشن نمی شه، سرکوب می کنه و خطر مریضی عفونی و بیماریای قلبی رو زیاد می کنه. یه احساس خوب از طنز، از تاثیر استرس بر سیستم ایمنی بدن جلوگیری میکنه و از شما در مقابل مریضی مراقبت می کنه.

۷- خنده واسه سیستم تنفسی خوبه.

خنده سریع ترین و آسونترین روش واسه تنظیم تنفس و رفع سوزش ریه ها رو جفت و جور می کنه. این منتهی به افزایش سریع ضربان قلب، اندازه بهتر تنفس و مصرف بیشتر اکسیژن می شه. خنده از ته دل و دراز مدت، ریه ها رو از هوای باقی مونده در اون خلاص کرده و اونو با هوای تازه و غنی از اکسیژن جانشین می کنه. به عبارت ساده، خنده به شما اجازه میده تا عمیق تر نفس بکشین و سلامت تنفسی رو به خصوص واسه کسائی که بیماریای تنفسی مانند آسم دارن، زیاد می کنه. این در واقع یه حقیقت موثره که خنده، یوگای پیشرفت پیدا کرده. یوگای خنده، بدن رو بازسازی می کنه و حالت روحی رو با مرتب کردن جریان “نیروی زندگی”، شامل آرامش، دقیق شدن و فوکوس کردن وانرژی، کنترل و تنظیم می کنه.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *